Joga, Zuzka, zábava

Čo ťa baví na joge?

Harmónia, meditovanie, uvoľnenie. Joga ma baví ako celok. Dlho som si k nej hľadala cestu. Keď som začala cvičiť jogu, nadchla ma, cítila som sa fajn. Myslela som si, že hneď príde osvietenie, ktoré sa však dlho nekonalo. Dlho bola pre mňa joga len fyzické cvičenie a akosi to nešlo posunúť ďalej. Som však rada, že som vydržala a nevzdala sa. Teraz priznávam, že si cvičenie jogy užívam a baví ma dosiaľ nadobudnuté znalosti posúvať ďalej medzi ľudí. V detskej joge je úžasné, že deti neriešia zbytočnosti a užívajú si hodinu. Nedávno mi na detskej joge povedalo dievčatko, že niekde čítala, že na joge si máme pomáhať. Máme si pomáhať a nielen na joge.

Prečo si sa rozhodla pre túto dráhu? Živíš sa tým?

Nedá povedať. Užívam si jogu a učenie iných joge stále ako hobby. Možno by som tomu mala dať biznis rozmer. Podľa mňa na jogu sa nedá pozerať len cez biznis optiku. Treba robiť jogu s radosťou a to ostatné, teda aj financie, prídu skôr či neskôr ako pridaná hodnota.

Ako sa dá skĺbiť aktívny životný štýl s rodinou a prácou ešte k tomu?

Keď sa chce, všetko sa dá. Hoci niekedy je to o držku. Bez podpory a pomoci rodiny by to samozrejme nešlo. Popri joge samozrejme aj pracujem a starám sa v rámci možností aj o moje dve dcéry. Jogou získaný nadhľad je častokrát problémom pre ostatných. Keď treba niečo dokončiť na konkrétny termín, začnem robiť deň predtým, tak vtedy aj môj manžel (robíme spolu vo firme) začne stresovať. Vravím, že je od narodenia biznisovo založený. Ale tak vyzerá, že už sa s tým zmieril a vie, že keď mu poviem, že to bude dokončené, tak to aj dokončené je.

Akú jogu teraz cvičíš a kde ťa môžu klienti zažiť?

Cvičím stále s deťmi v Šamoríne, mám v pláne rozšíriť cvičenie jogy do základných škôl, ďalej cvičím aštanga jogu a hatha jogu v Dunajskej Strede a v Šamoríne a stále chodím cvičiť jogu s detičkami do jednej skvelej škôlky v Bratislave. V Šamoríne mám radosť z raňajších hodín jogy. Je skvelé začať deň jogou. Pre mňa bolo kedysi cvičenie ráno ako za trest a teraz mi to úplne fantasticky naštartuje deň.

Prečo je podľa teba dôležité kvalitné vzdelanie?

Je dôležité v každej sfére a joga nie je výnimkou. Treba na sebe neustále pracovať, učiť sa a prehlbovať vedomosti. Predovšetkým do toho treba dať srdce. To platí v čomkoľvek, ak do toho nedáte srdce a energiu, stratí to čaro.

Na čo si treba dať pri joge najväčší pozor, kam treba upriamiť pozornosť?

Netreba sa porovnávať s nikým. Každý je jedinečný. Učiteľ nás len sprevádza našou jogovou cestou. Mal by byť nápomocný v prípade, že to potrebujeme a mal by zostať nad vecou. Hlavne tam musí byť pre nás. A podľa mňa najhoršie je, keď vám niekto povie, aby ste cvičili ako niekto na podložke pred vami. Potom sa stáva, že cvičíte podľa niekoho pred vami, ktorý dáva také pozície, že vy len fučíte a snažíte sa narvať do nejakej asány. Keď si chcete užiť jogu, zavrite oči (pri niektorých typoch jogy sa však oči nezatvárajú) a sústreďte sa len na seba. Počúvajte hlas učiteľa a hlavne dýchajte. Keďže kedysi som sama cvičila ako tí predo mnou, dlho som si jogu nevedela užiť a uvoľniť sa. Buďte len prítomní v danom okamihu, koncentrujte sa na dych a od začiatku si užívajte každý pohyb. Aj fyzicky náročnejší a dynamický druh jogy sa dá zacvičiť s ľahkosťou.

Má podľa teba joga aj iný rozmer ako fyzický? Aký?

Ako som už spomínala, bola joga pre mňa dlho len fyzickým cvičením. Raz som natrafila na učiteľku, ktorá nám povedala, že hoci sú nejaké zaužívané pravidlá aj v joge, stále máme počúvať svoje telo. Ako sa cíti a ak vám aj učiteľ povie, že máte vtedy vydýchnuť a vám sa tam práve žiada nádych, dajte nádych. Proste to brať s ľahkosťou a prispôsobiť svojim potrebám. Potom som zmenila prístup a mala som vizuál pozície a názory ostatných v paži. Len som si užívala, ako som to dala v tej danej chvíli. Vtedy prišiel ten zlom a ja si jogu užívam a dýcham. Joga sú asány, pranajáma, ale aj čakry a bandh

Aké sú tvoje najbližšie plány?

Časom som zistila, že keď skutočne nechám veciam voľný priebeh a neriešim čo prečo a ako, začnú sa veci hýbať samé a aj keď nie hneď, tak časom zistím, že príde stále niečo pre mňa vhodnejšie. Ale jeden plán mám, a to rozšíriť jogu deťom ako najviac sa dá a spolupráca so školami by bola ideálna. Venujem sa aj gravidjoge, cvičeniu pre tehotné ženy a tam ma baví nadšenie a energia budúcich mamičiek.

Môj rozvrh:

Raňajšia joga pre dospelých v pondelok, stredu a piatok od 7. do 8. v Šamoríne, nedeľa od 18. do 19.00 v Šamoríne. Pondelok a streda od 18. do 19.00 v Dunajskej Strede. Detská joga od 17. do 18.00 v piatok Šamorín.

Vaša Zuzana ?

 


Categories: Nezaradené

Post Your Thoughts