Ako účinkuje hormonálna joga

Dinah Rodrigues, jogová terapeutka, absolvovala filozofiu a psychológia na Univerzite v Sao Paule v Brazílii.

Je členkou IYTA a čestným členom ako konzultantka Svetovej rady pre liečbu jogy IFY v Indii.

Jej cieľom je pomôcť ženám aktivovať opäť svoju produkciu hormónov. Pomáha ženám, ktoré majú ťažkosti s otehotnením, polycystickými vaječníkmi, aj tým, ktorí trpia menopauzou alebo trpia následkami nízkej hladiny hormónov.

Dinah Rodrigues je veľmi známa v Brazílii, kde už mnoho rokov organizuje kurzy po celej krajine. Každoročne cestuje do Európy a Severnej Ameriky a vyučuje túto techniku.

Rôzne formy liečby

Od roku 1992 študovala menopauzu v niekoľkých aspektoch: fyziologický, psychologický, estetický a vytvoril techniku, ktorú som nazval HORMONE YOGA THERAPY FOR MENOPAUSE. Fyziológia ženských hormónov bola použitá na výber asán a techniky dychu. Ale na opätovné aktivovanie žliaz bolo potrebné robiť asány dynamicky a veľmi silno dýchať. Prirodzená liečba, ktorá nepotrebuje bylinky ani lieky. Hormonálna jogová terapia sa skladá zo série špecifických cvičení na opätovnú aktiváciu produkcie hormónov a následne elimináciu príznakov zníženia hormónov.

Pôsobí ako prevencia chorôb spôsobených nízkou hladinou hormónov, ako je osteoporóza a zvýšená predispozícia na kardiovaskulárne problémy.
Tradičná medicína považuje menopauzu za nedostatok hormónov, a preto predpisuje lieky – hormonálnu substitučnú liečbu. V súčasnosti mnohé ženy odmietajú užívať hormóny po uverejnení vedeckého výskumu o účinkoch hormonálnej náhrady. Záverom bolo, že táto liečba zvýšila riziko rakoviny prsníka, rakoviny maternice a trombózy.
Po publikovaní vedeckej štúdie o účinkoch hormonálnej náhrady mnohé ženy odmietajú užívať hormóny.

Zvýšil sa záujem o prírodné liečby bez hormonálnej náhrady. Hormonálna jogová terapia ponúka tento druh liečby s použitím iba špecifických jogových cvičení na opätovnú aktiváciu produkcie hormónov pomocou vlastného tela. Okrem toho je to metóda holistická, zaobchádza s jednotlivcom ako celok, prináša vitalitu, zdravie a pozitívny postoj k každodennému životu.

Hormonálna joga funguje hlavne pri reaktivácii žľazy a individuálnej energie, aktivácii a nasmerovaní na niekoľko bodov tela. Ako dynamický druh jogy, s využitím špecifických dychových techník a tibetskej energetickej techniky, jogová terapia priamo reaguje na žľazy: hypofýzu, štítnu žľazu, nadobličky a vaječníky.

Tieto techniky boli vybrané tak, aby priniesli výsledky v krátkom čase, pretože žena s nízkou hladinou hormónov, ktorá cíti symptómy, nechce dlho čakať, aby sa to jedného dňa zlepšilo.

Ako to funguje?
Dýchanie sa vykonáva v asáne, kde priamo žľazy aktivujú produkciu hormónov.
Technika tibetskej energie využívaná v asánách posilňuje účinok. Je vedecky dokázané, že stres je veľmi škodlivý, čím sa znižuje produkcia estrogénu a progesterónu, dvoch najdôležitejších ženských hormónov. Z tohto dôvodu práve stresu v hormonálnej terapii venuje zvýšená pozornosť. Psychologická orientácia na prevenciu a zníženie stresu, okrem špecifických cvičení a Yoga-Nidra (terapeutická technika, ktorá pridáva vizualizáciu k relaxácii), má psychosomatický účinok.

Ak ste sa rozhodli praktizovať jogu, ste na najlepšej ceste k lepšiemu zdraviu.


Categories: Nezaradené

Post Your Thoughts