Pre staršie deti je joga fun

Kto ma pozná, vie, že sa neuspokojím so stereotypom. Rada skúšam nové veci, hľadám v mnohom inšpiráciu, s nadšením sa učím novinky. Z každého kurzu, školenia, či workshopu, si odnesiem to podstatné. Niečo, čo následne zužitkujem v praxi. Isto si pamätáte, ako som s jogou začínala, že to nebola práve prechádzka ružovou záhradou. Joga pre dospelých ma priviedla k joge pre deti a deti ma naspäť naviedli na jogu pre dospelých. Boli to práve ony, čo mi ukázali, že nie je dôležité, ako daná ásana vyzerá, hlavne, že sa hýbeme a dýchame. A samozrejme, že sa zabávame ?

Postupom času zisťujem, že to všetko so seba zapadá ako puzzle. Som v štádiu, kedy sa venujem joge pre deti, aj pre dospelých. Teraz ma najviac bavia hodiny pre staršie deti. Dá sa s nimi super experimentovať, rozumejú, čo od nich chcem a majú z toho zábavu. Okrem iného si fantasticky zlepšia držanie tela, imunitu a vnútornú vyrovnanosť, čo je v dnešnej dobe pomerne zriedkavá záležitosť. Predpokladom však zostáva, že dieťa potrebuje hodiny jogy navštevovať pravidelne, aby sa výsledky prejavili.

Joga je prastará veda, stará niekoľko tisícročí a skutočne funguje. Na Východe vedú deti k joge od útleho veku a stáva sa to automatickou súčasťou života. Nájsť vhodné miesto a priestor pre cvičenie, je dôležité, stane sa to pravidelným rituálom, ktorý dodá vášmu dieťaťu istotu a prehľad. Deti milujú pravidelnosť, cykly, opakovanie. Budujú si sebavedomie a cieľavedomosť, pretože majú v živote nejaké konštanty, o ktoré sa môžu oprieť. Pri cvičení jogy pre staršie deti, od 7 – 14 rokov, nepodporujem súťaživosť. Každý si ide podľa svojich možností a schopností. Samozrejme, že snaživé deti pochválim, ocením. Táto veková kategória má svoje výrazné špecifiká, ktoré rešpektujem a snažím sa rozvíjať v deťoch ich talent a pozitívne vlastnosti. Nato je potrebná nielen kvalifikácia inštruktora, vzdelanie a skúsenosti, ale aj charakterové vlastnosti, ktorými nie každý lektor disponuje. Neskromne môžem vyhlásiť, že ich mám. Nie preto, že som namyslená, ani prehnane sebavedomá, ale mám jednu obrovskú devízu – teda vlastne až dve. Po prvé, baví ma, čo robím. Ide mi to od ruky, nemusím sa nútiť, robím to s prirodzenou ľahkosťou a mojím hlavným motívom nie sú peniaze. Po druhé, som dvojnásobná matka a to ma predurčuje na bezprostredné reakcie detí, empatiu a nenásilné spráavanie v zmysle, že nemusím siliť určité akcie, ktoré idú samé od seba. Tak ma vnímajú ľudia zvonku, keď si pýtam spätnú väzbu. S deťmi si rozumiem, možno aj kvôli tomu, že sama som veľké dieťa, ktoré svojou spontánnosťou občas čosi prešvihne, inokedy sa stretne s nepochopením. I napriek tomu viem, že som na správnej ceste.


Categories: Nezaradené

Post Your Thoughts