Halloween už klope na dvere

Halloween sa stáva obľúbeným sviatkom nielen v Amerike, ale postupne už na celom svete. Premeniť na pár dní svoj útulný domov na „strašidelný zámok“ láka aj čoraz viac našincov.

Pôvod sviatku Halloween sa dá nájsť už niekde v starých kultúrach. Kelti údajne verili, že v túto noc, spravidla prvý mesačný spln alebo nov v znamení Škorpióna, prichádzajú mŕtvi na zem. Ich poslaním je vybrať si na jeden rok telo, do ktorého sa usídlia. Aby si naklonili mŕtve duše, ale zároveň odohnali démonov, pripravili im bohatú hostinu a rôzne dary. Tento originálny zvyk sa zachoval dodnes a prenáša v podobe výzdoby našich domovov.

Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol až v 16. storočí. Zaviedla ho protestantská cirkev pod názvom „All Hallowed Evening“. V Amerike sa sviatok zmodernizoval a postupom času získal súčasnú podobu. Masky, maškarné kostýmy, koláčiky a sladkosti pre deti, tekvice ako lampáše, zábava a slávnostná nálada – jednoducho moderný Halloween.

V Spojených štátoch amerických sa Halloween začal oslavovať v 19. storočí. Komerčným sa stal až v priebehu 20. storočia, kedy ľudia začali posielať pohľadnice s halloweenskou tematikou. V roku 1909 výrobná firma Dennison zverejnila svoj prvý Halloweensky katalóg. V spolupráci so spoločnosťou Beeston sa stali priekopníkom v oblasti reklamy na halloweenske dekorácie, vyrobené hlavne z farebného papiera.

V súčasnosti ide skôr o spoločenskú udalosť a zároveň príležitosť, kedy si svoj domov môžeme ozvláštniť netradičnými ozdobami. Základným predpokladom pre originálne, no nie gýčovo vyzdobený dom či byt, je cit pre kreativitu a nápaditosť.

Deti milujú sviatky a rôzne tématické oslavy. Rady sa zapoja do akéhokoľvek bláznového nápadu. Vtedy nastupujú na scénu rodičia. Ideí, ako preniesť hrôzostrašnú atmosféru do nášho domova, je hneď niekoľko. Umelé pavučiny si môže každý kúpiť vo vreciach, sú vyrobené z falošného vlákna v štýle pavučiny. V súčasnosti sú k dispozícii v rôznych farbách, ale najvernejšie zobrazené sú v bielej farbe, aby vyzerali čo najviac realisticky. Stačí ich pripnúť alebo bezpečne zalepiť páskou na vhodné miesto (rohy, či zárubne sú najlepšími miestami). Potom stačí jemne natiahnuť a máme ozdobený dom, byť či záhradu v štýle rodiny Adamsovcov. Taktiež sa hodí i malý čierny plastový pavúk, ktorý zreteľne vykreslí strašidelnú atmosféru. Stačí si vytvoriť vlastný štýl, takže si vyzdobíte byt alebo dom, ako to vyhovuje vášmu vkusu. Najoriginálnejšie pôsobia vždy doma vyrobené halloweenske dekorácie. Ako výborné rekvizity sa dajú použiť najmä tekvice z dutej peny v rôznych veľkostiach od malých až po gigantické, ktoré vyzerajú úžasne realisticky.

Výzdoba okien zohráva nemenej dôležitú rolu. K dispozícii sú sady nálepiek, ktoré vyzerajú ako kaluže krvi alebo i krvavé odtlačky rúk či krvavé stopy nôh. Umiestniť ich môžme sme na balkónové dvere, takže to môže vyzerať ako stopy po človeku, ktorý práve vyliezol von dvermi.

Veľa ľudí sa inšpiruje známymi filmami ako napríklad Frankenstein či Halloween z roku 1978. Výsledný strašidelný a mystický efekt sa dosiahne pomocou sviečok vo vnútri tekvice alebo malými batériami v tvare čajových sviečok, či oranžovými svetielkujúcimi kužeľmi. V exteriéri sú obľúbené žiariace palice, zapichnuté do zeme. V záhradných jazierkach často vidno i plávajúce sviečky, ktoré znázorňujú ľudské oko. Pre dosiahnutie desivého zážitku sa môže voda sfarbiť do krvavočervenej.

Strašidelná hudba je vhodným doplnkom pravej Halloweenskej atmosféry. Strašidelný dom či byt by nebol kompletný bez desivej hudby, a preto vrele odporúčame vymeniť romantické balady za organovú hudbu či komorný sláčikový orchester.

Tak smelo do toho! Bojte sa o 106! Bu bu bu 🙂

 


Categories: Nezaradené

Post Your Thoughts