Pes a deti. Ide to dokopy?

Pes je najobľúbenejšie domáce zviera. Číslo jedna je aj u detí. A nie náhodou, pes je inteligentný tvor, nenadarmo nazývaný „najlepší priateľ človeka“. Citlivé a múdre zviera, schopné hlbokého vzťahu s ľuďmi. V mnohých domácnostiach sa milovaný štvornohý priateľ stal takmer plnohodnotným členom rodiny. Ako je to u vás? Ste v situácii, že psíka ešte nemáte, ale vaše deti šteniatko spomínajú pred každým sviatkom ako najväčšie prianie? Uvažujete o tom, že psíka odsúhlasíte? Potom stojíte pred významným rozhodnutím!

Medzi psom a dospelým majiteľom môže vzniknúť silné puto, ale v prípade detí je tento vzťah omnoho intenzívnejší a silnejší. Deti si svojho psíka idealizujú, prisudzujú mu vlastnosti ľudí. Očakávania, ktoré deti do psíka ako kamaráta vkladajú, sú často odrazom ich vzťahu s rodičmi a okolím. Nemecký psychológ Reinhold Bergler uskutočnil rozsiahly prieskum medzi tromi stovkami detí prvého stupňa základnej školy s cieľom zistiť, čo deti na svojich psoch najviac vážia. Zistil, že psi majú v očiach detí všetky dôležité cnosti a atribúty, ktoré by mali mať, ale často nemajú ich rodičia a ostatní dospelí. V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté niektoré zaujímavé výsledky jeho výskumu:

Keď sa vrátim zo školy, môj pes ma víta a raduje sa. 98 %
Robí mi veľkú radosť hrať sa so svojím psíkom. 96 %
So svojím psom mám hromadu krásnych a veselých zážitkov. 95 %
Vždy sa veľmi teším na svojho psa, pretože viem, že on sa na mňa teší tiež. 95 %
Svojmu psovi môžem povedať všetko. 87 %
Môj pes je tu pre mňa vždy. 86 %
Keď je môj pes so mnou necítim sa sám. 84 %
Môj pes ma vždy vypočuje. 81 %
Pes nemôže byť taký zlý ako človek. 77 %
Keď je so mnou môj pes, cítim sa bezpečne a nemám strach. 76 %
Môj pes ma uteší, keď som smutný, alebo mám starosti. 74 %
So svojím psom sa cítim byť silný. 70 %

Samozrejme, je nutné počítať s tým, že aj psi sa tiež na dieťa budú pozerať inak. Nepríjemným faktom je, že malé deti môžu vo veľkých či stredne veľkých psoch vyvolávať lovecké inštinkty, malé psy ich zasa môžu vnímať ako ohrozenie. Trénované psy však nezvyknú na dieťa zaútočiť, aspoň dovtedy kým nejde o sebaobranu. Aj napriek tomu je absolútne nevyhnutné mať dieťa a psa neustále pod dozorom.

Maďarský stavač, ten na obrázku, nazývaný tiež vyžla, je temperamentné plemeno. Sú to tie stredne veľké žemľovo-hnedé psíky, ktoré sa vonku nezastavia ani na chvíľu, neprestajne behajú, skáču, ňuchajú. Aktivita je ich druhé meno, agresivite ich vraj nie je možné ani naučiť. A predsa väčšina vyžiel žije so svojimi majiteľmi v bytoch. Toto kedysi poľovnícke plemeno sa pre svoju mimoriadne veselú a priateľskú povahu stáva obľúbenou spoločenskou rasou, mnoho ich v našich končinách uvidíte pobehovať a vystrájať na mestských trávnikoch a psích výbehoch. Aj keď nechodia do lesov hľadať zver predsa vyzerajú títo psi šťastní a väčšinou sú vo vynikajúcej kondícii. Psí kolegovia z voliér, či dvorov môžu mešťanom azda len závidieť. Psa by si mali v záujme všetkých zúčastnených zaobstarávať iba tí, ktorí vedia a akceptujú fakt, že pes je spoločenský tvor, svorkové zviera. Tí, podľa ktorých pes patrí do búdy niekam do kúta dedinského dvora by nemali chovať azda ani rybičky. Pes, ako napokon veľa ďalších živých tvorov, k tomu aby bol šťastný, skrátka potrebuje spoločnosť. Pes je inteligentný tvor, niektorí dokonca majú v zásobe zvukov, ktorým rozumejú aj dvesto ľudských slov. Tiež vám napadá otázka, či to nie je viac, ako majú zvládnuté niektorí ľudia?

Ide o to, že ak sa psíkovi majiteľ dostatočne venuje, zabezpečí mu dosť pohybu, zvieraťu je potom vcelku jedno, kde relaxuje. Ak môže byť svojmu pánovi nablízku, je jedno, či je to v dvojizbovom byte, alebo v dome s 30 árovou záhradou. Pes – to neplatí len pre maďarské stavače – potrebuje neveľký pelech, a tých pár desiatok centimetrov štvorcových sa nájde snáď v každom príbytku. Čo sa týka venčenia – na to, aby ste si mohli zaobstarať psa, nepotrebujete veľký pozemok. V každom meste má byť priestor, kde sa môže štvornohý miláčik dosýta vyšantiť a vy spolu s ním. Pes je vynikajúci spoločník pre bežcov. Samozrejme, len nebehať po tvrdom povrchu, na to psi nemajú pohybový aparát. Niet pochýb, že pes, hoci aj v malom byte, súc platnou a rešpektovanou súčasťou svorky, ktorej ďalšími príslušníkmi bude jeden človek sám, alebo veľká rodina, bude šťastný. Do istej miery sa prispôsobí životnému štýlu svojich pánov.

Ak plánujete, že pes bude žiť spolu rodinou v jednom priestore, je potrebné pojem čistota definovať nanovo. Srsť štvornohého člena rodiny je a nech urobíte čokoľvek tak aj bude úplne všade. Pripravte sa na to, že chlpy nájdete na čiernom tričku, ktoré práve vypraté vyberáte z práčky a na ďalších neočakávaných miestach. Rozum vám pravdepodobne ostane stáť nad tým, keď vyberáte baterku z mobilného telefónu a pod ňou – môžete hádať – chlp, ktorého farebný odtieň jednoznačne identifikuje jeho pôvodného majiteľa. Vôbec nie je nepravdepodobné, že novú sedačku budete vyberať nie podľa posledných trendov dizajnu, ale vaše nároky budú aby odolala skokom a dopadom labradora, pričom farba sedačky a farba jeho srsti musia byť jedno.

Každý pes má svoju povahu, práve tak ako ľudia. Ak uvažujete o psovi ku deťom, poraďte sa s odborníkom o vhodnosti toho ktorého plemena. So psíkmi je to ako s nami, ľuďmi, niektorí sú veselí, pokojní, iní zasa reagujú nervóznejšie a nie vždy rozoznajú dobrý úmysel, aj hoci snahu pohladkať si môžu vysvetliť nesprávne. Niektorí psi sa všetko, čo potrebujú vedieť naučia takmer sami, ďalší musia na cvičisko a poriadne trénovať. Práve v tejto súvislosti je potrebné si premyslieť, či zaobstaráte psíka z útulku, alebo od dobrého chovateľa. Nie pri každom psíkovi je známa jeho história, jeho zážitky môžu byť rôzne a tak aj jeho chovanie môže byť menej predvídateľné. V každom prípade však zladenie psíka a človeka v byte aj dome je úplne prirodzené a obohatí rodinný život.

 


Categories: Nezaradené

Post Your Thoughts