Bavte sa! Nielen na joge s deťmi

Často sa teraz hovorí o dôležitosti zdravia, cvičenia, význame vzdelania a disciplíny. No akosi sa pozabúda na zábavu.  Aj dospelí sa môžu super rozptýliť, rovnako ako deti. Prečo sa smiať a vyvádzať, aj keď už nie ste malými deťmi?

  • Výsledkom je radosť. Endorfíny! Záplava šťastia!
  • Oveľa príjemnejšie vyplnenenie času ako sa neustále stresovať a báť
  • Uvoľnenie napätia
  • Vytvorenie priestoru na preskúmanie a uvoľnenie nespracovaných emócií
  • Interakcia s ľuďmi, zahŕňajúca komunikáciu, rešpekt a budovanie vzťahov.

Dokonca aj v modernej medicíne a psychológii si lekári uvedomili, ako je dôležité byť šťastný. Zdravie nie je možné len jednoducho mať, bez toho, aby ste boli šťastní. Nedá sa to jedno bez druhého. Určite ste počuli o rôznych moderných lekárskych metódach, ako je šaškovanie a terapie smiechom, ktoré preukázateľne posilňujú imunitný systém, zlepšujú zdravotný stav a liečia aj mnohé choroby. Prečo by to robili, ak by to nefungovalo?

Keď sa zabávate, tak akoby vystúpite zo seba; z vašich starostí a obvyklých myšlienkových pochodov. Takže je to aj istý druh meditácie. V našej spoločnosti sa tento pojem ešte veľmi neudomácnil. Veľa ľudí si ho spája so spiritualitou, lenže ono to nie je vždy jedno a to isté. Meditácia pomáha sústrediť sa v danej chvíli na seba a byť prítomným. K tomu nepotrebujete žiadnu duchovnú rovinu. Čokoľvek robíte naplno a „duchom prítomne“, je meditácia. Ak sa smejete s kamošmi na pive, ak rozprávate príbeh, ak cvičíte, ak pracujete na plné obrátky, ak si kreslíte s deťmi, meditujete. Sústredíte sa. Všetko ostatné v tom momente odchádza. Ste tam. Zábava a smiech je zrejme najpríjemnejšia forma. Ide o celkový postoj k životu. Tak prečo nepristupovať k životu s humorom? Deti to dokážu, prečo nie aj vy?

Joga je v praxi nielen fyzické cvičenie, ale aj postoj k životu. Ak ju robíte radi, rovnako ako napríklad radi beháte, alebo sa milujete s vaším partnerom a vaša myseľ je vždy tam v danom okamihu, určite robíte pre seba to najlepšie. Byť šťastným je takisto postoj. Byť šťastným na joge taktiež. A ukázať deťom, že joga je zábava, je taktiež vyjadrenie postoja. Cieľom detskej jogy nie je ich rutinne učiť pozície. Deti sú čisté, veselé a bezstarostné. A také by malo byť aj cvičenie.

Urobte denne niečo, čo vám naozaj spraví náladu. Ak prídu ponuré myšlienky, straste ich zo seba. Nedovoľte si, aby sa vás smutné pocity držali dlhšie ako je nevyhnutné. Samozrejme nechcem tvrdiť, že v živote nemá smútok svoje miesto. Má, rovnako ako tma aj svetlo. Ukážte svojim deťom, že máte radosť zo života, budú ju mať aj ony.


Categories: Nezaradené

Post Your Thoughts